Implantologia jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się gałęzie stomatologii. Wiedza na temat budowy zębów, metod ich leczenia oraz odbudowy z każdym rokiem jest coraz większa. Implanty zębów przed kilkoma laty były czymś zarezerwowanym dla najbogatszych. Dziś to wszystko uległo zmianie. Ceny implantów są przystępne i wiele osób może sobie już na nie pozwolić. Na tym jednak nie koniec. Implantologia nieustannie się rozwija. Oznacza to że możemy korzystać z coraz to nowszych osiągnięć, dzięki którym nasze zęby będą jeszcze piękniejsze niż kiedykolwiek
Co to jest implantologia?
Na samym początku postaramy się wyjaśnić czym właściwie jest implant. Jak nietrudno się domyślić, jest to sztuczny ząb. Implant ma zastępować coś, co w wyniku jakiegoś zdarzenia zostało usunięte. Może to być celowe wyrwanie zęba w wyniku choroby, jak również jego utrata w czasie wypadku. Implant zęba pozwala wiernie go odtworzyć i zamocować, tak że do złudzenia przypomina naturalne uzębienie. Tym właśnie zajmuje się implantologia. Idąc o krok dalej i cytując wyjaśnienie prosto z Wikipedii, dowiadujemy się że implantologia to nauka polegająca na wszczepieniu ciała obcego do żywego organizmu. Implantologia obejmuje również wszystkie działania i czynniki, mające na celu umożliwić implantowi przyjęcie się i nie powodowanie zagrożenia stanu zapalnego dla organizmu. Aby tak właśnie było, wiele czasu i pracy poświęca się na staranny dobór surowców, z których implanty powstają. Im bardziej są one neutralne dla organizmu, tym większa jest szansa że implant się przyjmie.
Jakie zabiegi wchodzą w zakres implantologii?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak w praktyce wygląda implantologia? Czy jest to tylko nauka zajmująca się implantami zębów? Oczywiście że nie. Implantologia zajmuje się wszystkimi rodzajami implantów, które mogą znaleźć się w organizmie człowieka, umożliwiając mu powrót do normalnego funkcjonowania. Są to zarówno narządy wewnętrzne, jak również kończyny, a w końcu implanty zębowe. Jak wygląda cała procedura wprawiania implantów do organizmu? Składa się ona z wielu etapów. Każdy z nich ma ściśle określone zadanie i cel. Pierwszym z nich jest diagnostyka. Pozwala ona dokładnie poznać stan zdrowia pacjenta, a także ocenić szanse powodzenia wszczepienia implantów, czyli określenia czy dojdzie do odrzutu, czy może implant się przyjmie. Wyniki te uzyskuje się w oparciu o szczegółowe badania rentgenowskie, USG, a także wykorzystujące wiele innych osiągnięć współczesnej nauki i techniki.
Brak uzębienia, a implantologia
Zastanawiając się nad tym, jak może nam w codziennym życiu pomóc implantologia, nie można zapomnieć o takich przypadkach jak utrata zębów. Może do tego dochodzić znacznie częściej i łatwiej niż wielu się spodziewa. Pozbycie się zęba może następować nie tylko w gabinecie stomatologicznym podczas wcześniej zaplanowanej wizyty. Do takich przypadków może również dojść na skutek wypadku samochodowego, bójki, a nawet choroby. Braki w uzębieniu są poważnym problemem bez względu na wiek i płeć. W dużym stopniu utrudniają one normalne, codzienne życie, wprowadzając do niego niepotrzebną dawkę wstydu i obaw. Aby temu wszystkiemu zapobiegać, z pomocą przychodzi nam implantologia. To właśnie ona otwiera nowe możliwości dla wszystkich osób, którym potrzebne są implanty zębów. Dzięki systematycznie topniejącym cenom, już dziś wiele osób może sobie pozwolić na wykonanie i założenie implantów. Jest to zabieg stosunkowo prosty do wykonania, pod warunkiem dysponowania odpowiedniej jakości sprzętem do diagnostyki obrazowej.
Implantologia – czy jest się czego obawiać?
To naturalne że drżymy przed rzeczami, o których mało wiemy. Implantologia do takich na pewno należy. Przysłowiowy Kowalski zazwyczaj nie interesuje się tym, co piszczy w świecie implantów. Jakie nowe osiągnięcia pojawiły się w tym świecie i jakie przełomowe odkrycia zaistniały. Kiedy zatem poważnie zaczyna myśleć o założeniu implantów zębowych, jest pełen najgorszych myśli. Zupełnie niepotrzebnie. Współczesna implantologia jest nie tylko bezpieczna, ale również komfortowa i do minimum redukuje poziom bólu i dyskomfortu, z którym musi się zmierzyć pacjent.
- Implanty są bezbolesne – lekarze stomatolodzy mają dziś do swojej dyspozycji olbrzymią ilość narzędzi, dzięki którym mogą do minimum redukować ból odczuwany podczas zakładania implantów. Jest to bardzo cenna i przydatna wiadomość dla wszystkich osób z niskim progiem odczuwania bólu. To właśnie strach przed nim często sprawiał, że świadomie rezygnowali z możliwości założenia implantu zęba.
- Implanty są trwałe – implantologia korzysta z najlepszych osiągnięć materiałoznawstwa, co oznacza że implanty produkowane są z materiałów bardzo odpornych na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Należy o nie dbać w taki sam sposób jak o zęby, ale nie są narażone na rozwijanie się próchniczy oraz innych chorób zębów.
- Implantologia jest coraz tańsza – niebagatelne znaczenie ma również to, że implanty zębów są już tańsze niż kiedykolwiek. Może sobie na nie pozwolić coraz to większa liczba osób, nie musząc się martwić ponoszeniem wysokich wydatków z tym związanych.