Zaznacz stronę

Myślisz o tym aby odbudować braki w uzębieniu stosując implanty zębowe? Jeśli tak, gratulujemy słusznej decyzji. Nie ma dziś lepszej i bezpieczniejszej metody uzupełniania ubytków zębowych jak właśnie implanty. Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się pełnym uzębieniem, warto przyswoić sobie kilka informacji związanych z postępowaniem przedzabiegowym, które postaramy się przybliżyć w poniższym wpisie.

Jak wygląda przygotowanie do założenia implantu zębowego?

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze stan swojego uzębienia. Chcąc założyć implanty zębowe, powinniśmy mieć resztę zębów w doskonałej formie. Zęby z ubytkami próchnicowymi muszą zostać wyleczone przed zabiegiem. Tkanki zęba objęte próchnicą są źródłem bakterii, które mogłyby spowodować infekcję okolicy, w której był przeprowadzony zabieg.  Dlatego pierwszym etapem jest doprowadzenie stanu zębów do takiej postaci, aby były zdrowe, wytrzymałe i nie wymagały dalszej interwencji stomatologicznej. Kiedy już stan zębów jest dobry i specjalista nie ma żadnych zastrzeżeń, wykonuje się zdjęcia RTG. Pozwalają one ocenić w jakim stanie są kości szczęki oraz żuchwy. Czy jest w niej wystarczająco dużo tkanki kostnej, umożliwiającej wprowadzenie implantu. Jeżeli objętość kości jest zbyt mała, konieczny jest zabieg regeneracji tkanki kostnej, który może być wykonany jednocześnie z wprowadzeniem implantu lub, jeżeli nie jest to możliwe, podczas osobnego zabiegu poprzedzającego implantację. Jeśli stan tkanek pacjenta jest odpowiedni, można przejść się do kolejnego etapu. 

Przygotowanie pacjenta do zabiegu implantologicznego polega na stworzeniu jak najczystszych warunków w jakie ustnej, która w najbliższym czasie będzie polem zabiegowym. Kilka dni przed zabiegiem konieczny jest zabieg higienizacji polegający na usunięciu kamienia nazębnego oraz wykonaniu piaskowania. Niekiedy zaleca się stosowanie specjalnych płukanek do stosowania kilka razy dziennie przed zabiegiem. Czas potrzebny na przeprowadzenie zabiegu implantologicznego może wynosić od 30 do 3 godzin, zależnie od stopnia skomplikowania tej operacji. Po wprowadzeniu implantów zębowych musimy zaczekać aż powstanie połączenie między ich powierzchnią a kością – osteointegracja. Dopiero wtedy możemy wykonać ostateczną pracę protetyczną. Czas osteointegracji wynosi od 3 – 6 miesięcy w zależności od rodzaju kości.

Czego nie robić przed zabiegiem założenia implantu? 

Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz zapyta o przyjmowane leki. Jeżeli pacjent przyjmuje na stałe leki związane z przewlekłymi chorobami, koniecznie musi wspomnieć o tym powiedzieć podczas wywiadu. Niektóre leki, po konsultacji z lekarzem, należy odstawić przed zabiegiem i samowolne ich przyjęcie może uniemożliwić wykonanie zabiegu. Innych leków z kolei nie wolno odstawiać, bo również mogłoby to przynieść złe skutki. Ponadto nie należy pić alkoholu, który rozrzedza krew. Konieczne jest również dbanie o swój stan zdrowia, aby móc usiąść na fotelu zupełnie zdrowym. Palenie tytoniu to względne przeciwwskazanie zabiegu wprowadzenia implantu. Konieczne jest zaniechanie palenia w dniu zabiegu oraz tydzień po.

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantu zębowego?

Niestety nie każdy z nas może cieszyć się z noszenia implantów zębowych. Tak będzie w przypadku osób, które nie ukończyły  21 roku życia. Nie chodzi tu jednak fakt uzyskania pełnoletności, ale przede wszystkim o to, że kości w dalszym ciągu rosną. Niestety w kości, której rozwój jeszcze się nie zakończył, nie można wprowadzać implantów. Przeciwwskazaniem do zabiegu wprowadzenia implantu jest też ciąża. Ponadto przeciwwskazaniami do zabiegu implantologicznego są nieustabilizowane choroby ogólne jak cukrzyca czy nadciśnienie. Osoby cierpiące na AIDS, chorobę nowotworową, osteoporozę czy choroby psychiczne nie mogą być zakwalifikowane do zabiegu.

W jakiej klinice wprowadzać implanty zębowe?

Podjęcie decyzji o leczeniu implantologicznym często wiąże się z pewnym stresem u Pacjenta. Aby zminimalizować obawy i strach przed zabiegiem, niezbędne jest zaufanie do lekarza prowadzącego leczenie. Aby relacja między pacjentem a lekarzem była odpowiednia, konieczny jest wzajemny szacunek i umiejętność dobrej komunikacji. Warto uświadomić sobie, że po zakończonym leczeniu konieczne są regularne kontrole, opieka nad pacjentem implantologicznym trwa wiele lat. Stąd tak istotne jest by Pacjent czuł się dobrze wśród personelu nim się opiekującego.

Oczywiście warto wybierać miejsca sprawdzone i cieszące się dobrą reputacją. Takie, w których personel nieustannie podnosi swoje kompetencje, dążąc do oferowania usług na coraz wyższym poziomie. Zdobywanie wiedzy oraz nowych umiejętności to nieodłączny element pracy implantologa. Stomatologia jest niezwykle szybko rozwijającą się gałęzią medycyny. Jest wiele rodzajów implantów, które w zależności od istniejących warunków kostnych lepiej lub gorzej spełnią swą funkcję. Dobrze, by na etapie konsultacji dowiedzieć się jakie są możliwości. Wybór systemu implantologicznego warunkuje cenę zabiegu, jednak często, zwłaszcza w trudnych warunkach, warto zdecydować się na lepszy implant, dedykowany do konkretnych warunków kostnych.