Współczesna stomatologia rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Każdego roku przynosi nam nowe rozwiązania, pozwalające cieszyć się ładnymi i prostymi zębami. Ich osiągnięcie jest znacznie szybsze, łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek. Jedną z propozycji adresowany do osób chcących mieć nowe, ładniejsze niż do tej pory zęby są korony zębowe. Być może słyszałeś w przeszłości coś na ich temat, ale nie możesz sobie przypomnieć co to takiego. Chętnie to wyjaśnimy.
Czym są korony zębowe?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przybliżyć sobie budowę zęba. Ząb składa się z kilku istotnych elementów. Pierwszy z nich to korzeń, znajdujący się w dziąśle. Powyżej dziąsła mamy do czynienia z widoczną i odsłoniętą częścią zęba, czyli trzonem. Jego górny element, wieńczący całość to korona. Właśnie korona jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów zębów. Może ulec ukruszeniu lub innym mechanicznym ubytkom, np. na skutek jedzenia twardej żywności – orzechów lub przypadkowego dostania się łupin. Korona zębów może mieć również nieestetyczny wygląd, przede wszystkim z uwagi na przebarwienia. Są one spowodowane paleniem papierosów, piciem wina czy nadmiernych ilości kawy. Do tego dodać trzeba niewystarczającą higienę jamy ustnej, która powoduje że przebarwienia powstają szybciej niż kiedykolwiek. Co można z tym zrobić, jeśli wybielanie zębów nie pomaga? Rozwiązaniem są nowe korony zębowe. Są to specjalne porcelanowe nakładki na zęby, które wiernie imitują prawdziwe korony. Zarówno pod względem koloru, jak i wykonania oraz trwałości. Korony zębowe zawsze są indywidualnie produkowane na każdy z zębów osobno – wyjątkiem są tzw. korony zębowe na mostach, ale o tym w dalszej części tekstu.
Kto może mieć założone korony zębowe?
Zasadniczo korony zębowe dedykowane są osobom, które mają uszkodzone naturalne korony zębów lub chcą zrobić cokolwiek dla poprawy ich wyglądu. Wspomniane wcześniej nieestetyczne przebarwienia lub uszkodzenia mechaniczne, są wystarczającym powodem do założenia koron. Sam proces ich produkowania i zakładania nie jest w żaden sposób bolesny i nie powoduje dyskomfortu. Należy natomiast pamiętać o dwóch istotnych rzeczach.
Zanim założysz korony zębowe, musisz mieć zdrowe zęby
To jeden z najważniejszych wymogów, obowiązujących podczas niemal wszystkich zabiegów z chirurgi estetycznej. Tam gdzie w grę wchodzą różnego rodzaju zabiegi, mogą one być wykonywane dopiero wtedy, kiedy wszystkie zęby są wyleczone z doskwierających im chorób. W przeciwnym wypadku zabieg może zakończyć się niepowodzeniem, np. z uwagi na potrzebę jego przerwania aby wdrożyć leczenie zębów. Dlatego też, zanim jakikolwiek stomatolog zdecyduje się założyć korony zębowe, w pierwszej kolejności powinien przeprowadzić dokładny przegląd zębów i wskazać te, które wymagają bezwzględnego leczenia.
Korony zębowe a wybielanie zębów
Osobną kwestią pozostaje wybielanie zębów, zanim zdecydujemy się założyć korony zębowe. Czy jest to polecany zabieg? Oczywiście że tak. Dzięki umiejętnie przeprowadzonemu zabiegowi wybielania zębów, można znacząco zmniejszyć ewentualne różnice pomiędzy kolorem korony zębowej, a kolorowi naturalnych zębów. Sam proces wybielania zębów jest dziś powszechnie przeprowadzany w większości gabinetów i nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
Jak dbać o korony zębów?
Ostatnie, bardzo ważne pytanie dotyczy tego, jak prawidłowo dbać o korony zębowe? Czy istnieją jakieś dedykowane temu zabiegi, które należy regularnie przeprowadzać? Oczywiście że tak. Jest tylko jeden, ale za to niezwykle ważny. To mycie zębów. Pomimo tego że korony zębowe wykonane są z porcelany, to nie oznacza że pozostają obojętne na wpływ produktów spożywczych, mogących je barwić. Do tego zaliczamy kawę, słodycze, wino, niektóre warzywa. Regularnie myjąc zęby i robiąc to przede wszystkim dokładnie, znacząco zmniejszamy ryzyko ich trwałego przebarwienia. Nie trudno się domyślić że taki efekt byłby wyjątkowo nieestetyczny. Szczotkując zęby, nie tylko dbamy o korony zębowe, ale przede wszystkim o same zęby, utrzymując je w doskonałej formie, a także zapewniając sobie świeży oddech i dobre samopoczucie.