Zaznacz stronę

Myślisz o założeniu implantów? Masz jednak pewne pytania i wątpliwości? Szukasz na nie odpowiedzi, zanim ostatecznie zdecydujesz się na założenie implantów? Wcale ci się nie dziwimy. Taka decyzja wiąże się z dużym wydatkiem, a także diametralną zmianą swojego dotychczasowego życia. Dzięki implantom będziesz mógł na nowo się uśmiechać pełną twarzą, a jednocześnie zyskasz pewność siebie. Zastanawiasz się jednak nad tym, jak będziesz wyglądał od momentu wyrwania zęba, aż do czasu założenia implantów? Okres ten może trwać nawet kilka tygodni. Jest on potrzebny na dokładne zagojenie się rany, jak również na przygotowanie implantów. Odpwiedzią na twoje pytania jest proteza tymczasowa.

Czym jest proteza tymczasowa?

Jest to indywidualnie wykonywana proteza zębowa, dedykowana osobom, którym zakładane są implanty. Proteza zębowa jest tymczasowym rozwiązaniem, pozwalającym przez krótki czas normalnie funkcjonować i nie wpływającym w żaden sposób na wygląd jamy ustnej. Do tymczasowej protezy szczękowej trzeba oczywiście się przyzwyczaić. Chodzenie w niej jednak nie jest bolesne, ani nie wiąże się z dużym dyskomfortem. Trzeba natomiast pamiętać o jej zakładaniu, a także utrzymywaniu w odpowiedniej czystości i higienie.

Kiedy zakłada się protezę tymczasową? 

Proteza tymczasowa to rozwiązanie dedykowane osobom, które z różnych powodów nie mogą od razu mieć założonego implantu. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest co najmniej kilka, a każdy z nich opiszemy poniżej.

proteza tymczasowa

Brak gotowego implantu

Czas potrzebny na wyprodukowanie implantu jest zależny od wielu czynników. Zwykle nie przekracza on kilku tygodni. Są jednak pewne sytuacje, kiedy może to wynieść nawet miesiąc. Problemy techniczne, awarie, choroba osoby wykonującej implanty, brak materiałów. Niezależne od człowieka czynniki często mogą powodować opóźnienia, których niestety musimy być świadomi. Aby nie pozostawiać pacjenta z niepełnym uzębieniem, stosowana jest proteza tymczasowa. Ma ona zamaskować ubytki, pozwalając prowadzić normalny, dotychczasowy tryb życia.

Czas potrzebny na zagojenie się rany

Innym powodem, dla którego może być stosowana proteza tymczasowa, jest konieczność zagojenia się rany. W przypadku którym ząb musiał być celowo usunięty poprzez jego wyrywanie, może pozostać większa lub mniejsza rana. Aby w jej miejscu osadzić implant, musi ona być w pełni zagojona. Zależnie od organizmu oraz wielu innych warunków, czas potrzebny na zabliźnienie się rany wynosić może nawet kilka tygodni. Czy w tym czasie można normalnie funkcjonować? Tak, pod warunkiem że w ustach znajdzie się proteza tymczasowa. Jest ona tania w produkcji, a jednocześnie znacząco podwyższa komfort życia.

Proteza tymczasowa, a właściwy implant

Po jakim czasie od założenia protezy tymczasowej, będą mogły pojawić się właściwe implanty? Średnio ten czas wynosi kilka tygodni. Większość klinik i gabinetów robi wszystko, aby zapewnić swym pacjentom jak najkrótszy czas konieczny do dostarczenie implantów. Jednak by móc pracować i żyć jak do tej pory, proteza tymczasowa wydaje się czymś zupełnie niezbędnym i koniecznym. Czas potrzebny na jej przygotowanie jest znacząco krótszy niż czas konieczny na wykonanie implantów. Również założenie protezy nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. Proteza tymczasowa może być wielokrotnie wyjmowana i zakładana przez pacjenta, nie sprawiając mu najmniejszego bólu. Z czego wykonana jest proteza tymczasowa? Są to specjalne tworzywa, bezpieczne dla organizmu człowieka. Nie powodują alergii i nie podrażniają. W pewnym zakresie są elastyczne, co ułatwia im idealne dopasowanie się do kształtu jamy ustnej. Pozwala to wygodnie ich używać, bez odczuwania żadnego dyskomfortu. Bardzo ważne jest to, aby osoby, którym została założona proteza tymczasowa, dbały o jej czystość i higienę. Obejmuje to między innymi potrzebę ich dokładnego mycia, tak samo jak myje się zęby. Warto również płukać protezy tymczasowe w specjalnych tabletkach rozpuszczalnych w wodzie, które samoczynnie usuwają z nich osad, kamień i inne nagromadzone zanieczyszczenia.